Авторський семінар Світлани Фір 19 –20 жовтня 2019, м. Суми

19 –20 жовтня 2019 року на базі Сумського обласного Інституту післядипломної педагогічної освіти (СОІППО), на кафедрі теорії і методики змісту освіти у м. Суми відбувся всеукраїнський практичний дводенний авторський семінар Світлани Фір для науковців, педагогів, музичних керівників, вчителів мистецтв, логопедів з різних куточків України: м. Суми, м. Ромни (Сумська обл.), м. Липова Долина (Сумська обл.), м. Харків, м. Запоріжжя, м. Немирів (Вінницька обл.), м. Енергодар (Запорізька обл.), котрі шукають альтернативний шлях у музичному розвитку дітей, щоб зробити свої заняття з дітками більш цікавими, насиченими, емоційними, яскравими, якісними, котрі бажають підвищити свій професійний рівень. Семінар мав практичні тренінги, теоретичний матеріал. Супроводжувався музичним матеріалом, текстами, ігровими моделями для наступної самостійної роботи.

В програмі 2-денного семінару піднімалися питання:
- Історія Орф-Шульверк
- Шляхи інтеграції Орф-підходу у дошкільну і шкільну освіту України
- Основні аспекти Орф-підходу та створення ігрового середовища на музичних заняттях (уроках)
- Граємо, співаємо, танцюємо – створення моделі на основі українського фольклору
- Ігри народів світу для розвитку музичних здібностей дитини.

На семінарі зустрілися мотивовані музичні педагоги різного рівня усвідомлення педагогічної концепції К.Орфа. Для деяких це був перший професійний старт котрий дав поштовх занурен-ня в себе, розуміння особливого типу музичної педагогіки, її методи та прийоми. Для інших, більш досвідчених фахівців – підтвердження того, що вони рухаються у вірному напрямку навчання, котрі завдяки спілкуванню зі Світланою Фір та отриманим знанням на семінарі розклали свої знання та практичний досвід по поличках.
Робота на семінарі дала усвідомлення того, що свої знання необхідно підкріплювати не тільки практичними семінарами, конференціями, фестивалями тощо – це велика робота над собою та всередині себе, вивчення теорії з Орф-педагогіки, психології дитини, вікові особливості розвитку дітей, розвитку мозку дитини. Кожен музичний педагог на семінарі, котрий обрав для себе шлях разом з Орфом усвідомив, як важливо розуміти внутрішній, тендітний світ дитини, її потреби, що таке «навчання в дії» та «принцип активного музикування». Важливо розуміти не тільки саму концепцію К.Орфа, а й прислухатися до внутрішнього Я, чути себе, розуміти в той чи інший момент, що ти хочеш отримати від дитини у процесі музичного спілкування.
Хочеться подякувати Світлані Фір, багатогранній особистості – талановитому педагогу, музикознавцю, викладачу-практику Орф-підходу. Президенту Орф Шульверк Асоціації України за надану нам можливість професійного занурення в Орф-педагогіку.

Збожинська Яна (м. Немирів, Вінницька обл.)
Я прагнула знайти нові підходи та методи в музичному розвитку дошкільнят. Про методику Орфа багато знала з Інтернетзасобів, хотілось знайти професійне джерело її вивчення, вдосконалення та ознайомитись з новими моделями занять. Відвідавши семінар я не помили-лась, відчуваю себе на вірному напрямку в колі професійних наставників. Дякую.

Шаповалова Інна (м. Суми)
Добрый вечер!Мне очень хотелось окунуться в систему К. Орфа, понять принцип активного музицирования, как правильно подойти к импровизации на детских муз. инструментах, понять где система Ж.Далькроза переплетения с системой К. Орфа, где, в какой литературе можно почитать и поучиться. С первых минут семинара я поняла, что именно здесь найду ответы на вопросы и получу практику. Спасибо за эти минуты общения !

Олена Фофанова (м. Енергодар, Запорізька обл.)
До Орф-підходу я йшла поступово, але мені завжди не вистачало часу достеменно вивчити і знань, щоб грамотно відтворити філософію Орф-педагогіки. І ось я на семінарі - я на крилах літаю, відчуваючи, що це саме те, чого я шукала. А наступного дня спала ейфорія і прийшло розуміння, що я нічого не знаю. Приїхавши до дому, відчуваю тепер розгубленість, бо дуже хочу втілити в життя, те, що нам дала Світлана і не знаю як. Я розумію тільки те, що я на початку нового шляху в своєму житті і мені цікаво ним іти.

Надія Демченкова (м. Ромни, Сумська обл.)
На семінар їхала із деяким сумнівом, бо маю вже у своєму доробку значну частину матеріалів із семінарів, котрі відвідала у Києві. Знання по Орфу були, перші - ще у педучилищі, яке я закінчила у 80-х. Далі намагалася шукати якісь елементи у літературі, та не було цілісного сприйняття цієї системи. Неймовірно вдячна Світлані Фір за цей фундамент знань, що дасть можливість систематизувати почуте, побачене, прочитане і вкаже правильний шлях до дитячої душі через музику.

Наталя Пачковська (м. Запоріжжя)
Как одно мгновение пролетели 2 чудесных дня обучения в Сумах! Что-то такое произошло, что сделало меня более живой. Встреча была настоящей. Внутрь. А не так, что мы просто потусили вместе. С огромным багажом я вернулась домой. Чувство радости, счастья и вдохновения переполняет! Ощущение полета и полной перезагрузки! Душа и сердце наполнены магией, и я уже не я! А всё благодаря Светлане Фир. В одном человеке столько знаний, света, энергии, доброты и тепла! Спасибо Вам!

Інна Борисенко (м. Суми)
Хочу поділитися враженнями вже після семінару. Відчуттям неймовірного піднесення (стою на зупинці, згадую дводенну неймовірну роботу мозку та тіла і розумію, що мої очі мокріють, по щоках йдуть сльози щастя...), а з іншого боку - відповідальність за якість подачі матеріалу тепер вже моїм вихованцям. Сьогодні - дві старші групи - діткам по 5-6 років, новий задум активного слухання та пластичної імпровізації сидів у голові вже тиждень - втілила свою модель (так як нас вчила Світлана Фір) і о радість! Я своїх дітей не впізнала - активні, креативні, діти, котрі намагаються правильно слухати музику, мене, себе; креативно рухатися - 30 хвилин пролетіли, як одна мить. Розумію - за дверима стоїть вже інша група, а ці діти стоять, дивляться на мене своїми оченятами і я "читаю" - хочемо ще, і ще, і ще... Кінець робочого дня - сиджу сама, у тиші музичної зали і знову сльози на кілочку...відчуваю гордість за своїх дітей, котрі зрозуміли та відчули внутрішню мене. Дякую тобі Свєта, за колосальний досвід в "темі", за спілкування, практику, теорію, за твій внутрішній, глибинний світ!!!

Марина Кіптенко (Липова Долина, Сумська обл.)
На семінар приїхала бо розуміла, що працюю з дітьми не правильно, не професійно . Керівник вимагала шоу, показуху. Заняття перетворилися в дресирування, муштру. Зараз змінила місце роботи. Керівництво йде на зустріч. Дякую Світлані Фір за величезне бажання змінювати себе та весь оточуючий світ.