• Українська
  • English

Історія Орф Шульверк Асоціації України

створена – лютий, 2018

Орф Шульверк Асоціація України, офіційна Громадська Організація України, створювалась ініціативними, цілеспрямованими педагогами-ентузіастами, які були орієнтовані на особисті та загальні зміни у сфері музичної освіти України. З 2010 року починається історія Української Орф Асоціації, коли перші викладачі – Світлана Фір, Катерина Завалко, Тетяна Черноус, почали стажуватися в Орф-Інституті у Зальзбурзі.

Зрозумівши ефективність орф-підходу, відвідавши ще декілька раз Орф-Інститут та інші орф-семінари у різних країнах, вчителі-першопрохідці почали практикувати, а пізніше й ділитися власним досвідом з колегами. І вже скоро до Інституту Карла Орфа поїхали інші викладачі: Оксана Верес, Наталія Миронова та Крістіна Шестак. Кожен з них мав власну практику і бачив ефективність орф-підходу в роботі з дітьми та дорослими.

З 2015 року Світлана Фір, яка мешкає у Чернігові, починає освітницькі проекти у Києві з метою ознайомити якомога більше людей з ідеями Орф-Шульверку, поділитися особистим досвідом та знайти однодумців. Дорога не була легкою. Люди були не готові до зміни мислення, до саморозвитку, до результатів, що досягаються роками, до перенавчання, яке також займає багато часу і сил. Марина Лосицька, вчитель і власниця Монтесорі-садочка у Києві, перша організаторка орф-семінарів, надала важливу підтримку і допомогу Світлані.

Паралельно зі Світланою Фір власну практику та семінари проводить Тетяна Черноус. Так сталося, що Тетяна почала працювати з дітьми з особливими потребами і одна з перших в Україні практикувати орф-підхід в інклюзії, а з часом і проводити навчальні семінари не тільки в рідному місті Рівне, але й в інших містах України.

Так поступово об’єдналася група вчителів, готових навчатися і практикувати орф-підхід в своїй роботі. Це були, перш за все, вчителі музики приватних студій, музичних шкіл, психологи, а пізніше – вчителі дитячих садочків та терапевти. Більшість з них стали першими членами Українскої Орф-Асоціації, яка була створена у 2018 році. Світлана Фір, Тетяна Черноус та Наталія Миронова стали її засновниками та членами правління.

Офіційна заява про створення Орф Асоціації України відбулася на Першій Міжнародній конференції «Орф–педагогіка: сучасні виміри впровадження». Конференція була першим професійним заходом Асоціації та прикладом плідної співпраці з Державним Педагогічним Університетом ім. М.П. Драгоманова. Ця подія стала можливою завдяки підтримці професора, доктора педагогічних наук Катерини Завалко, прогресивного науковця і педагога-новатора.

Конференція показала велику зацікавленість українських вчителів музики орф-педагогікою, а також їх готовність розвиватися у цьому напрямку. Особливо цінно те, що на конференції були присутніми не тільки вчителі дошкільної та шкільної освіти, але й аспіранти та педагоги з науковим ступенем.

Активна робота українських педагогів була помічена та високо оцінена Орф-Інститутом. Нашу делегацію було запрошено на Орф-Форум та Асамблею, де було офіційно проголошено, що Українська Орф Асоціація стала частиною інтернаціонального Орф-Шульверк-ком’юніті. Так ми стали частиною великої сім’ї, в якій зараз вже 52 країни світу. З того часу ми маємо офіційну назву: Орф Шульверк Асоціація України. І це не тільки факт міжнародного визнання, а перш за все реальні можливості для якісного професійного навчання та підтримки з боку західноєвропейських спеціалістів у галузі орф-педагогіки.

Вже зараз розробляються та втілюються у життя освітницькі проекти для системного, ґрунтовного та ефективного навчання українських вчителів в Україні та за кордоном. Важливо підкреслити, що цьому активно сприяє Орф-інститут та Фонд Карла Орфа, від якого ми отримали стипендію на навчання Тетяни Черноус. У 2018 році вона успішно пройшла відбір і стала першою українською студенткою Special course в Орф-Інституті. У тому ж році Наталія Миронова стала студенткою Левел-курсу, який проводить Російське Педагогічне Товариство Карла Орфа в Новосибірску. Це великий крок України у професійну музичну освіту майбутнього.

В Україні також проводиться велика робота з підвищення кваліфікації вчителів музики. Президент Орф Шульверк Асоціації України Світлана Фір та професор Катерина Завалко створюють навчальні програми з орф-педагогіки та проводять освітницькі семінари, лекціїі, які проходять не тільки в Києві, але й в регіонах: Харкові, Ужгороді, Івано-Франківську, Хмельницькому. В планах Асоціації – проведення конференцій, створення орф-клубів в різних містах України, організація міжнародних проектів.У 2018 році відбулося два семінари за участю відомих польських педагогів Йоани Томковської та Моніки Кіонки та два модулі семінарів Ірини Шестопалової – Президента Російської Орф-асоціаціїї.

Віримо – це тільки початок великого цікавого шляху!